Haber

Libya’da birleşik hükümet kurma çabaları sürüyor

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi (TM) Başkanı Akile Salih, yaklaşık bir yıldır iki ayrı hükümetin bulunduğu Libya’da birleşik hükümet kurulması için çalıştıklarını söyledi.

34. Arap Ligi Parlamento Konferansı, Arap ülkelerinin parlamento liderlerinin katılımıyla Irak’ın başkenti Bağdat’ta devam ediyor.

Salih’in basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Irak’taki konferansa katılan Salih, Libya’da güvenlik ve istikrarın sağlanması için cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin uluslararası denetim altında yapılması gerektiğini vurgulayarak, Libya’nın kurulması için çalıştıklarını ifade etti. Ülkede birleşik bir hükümet.

Salih, TM’nin Libya Ulusal Seçim Konseyi’ne güvenlik ve lojistik açıdan destek verecek, Libya halkına onurlu bir yaşam sunacak, dış müdahalelere son verecek, ulusal uzlaşıyı sağlayacak ve yabancı askerleri ülkeden kovacak birleşik bir yürütme organı oluşturmaya çalıştığını kaydetti. .

“TM’nin uluslararası alanda tanınan tek seçilmiş organ olduğuna” işaret eden Salih, parlamentonun yasa yapma, yürütmeye güvenoyu verme, güvenoyu geri alma ve uluslararası anlaşmaları onaylama yetkisine sahip olduğunu söyledi.

Libya’da seçim çıkmazı

Libya’da bir süredir Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki ayrı hükümetin olması istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde Kasım 2020’de yapılan Libya Siyasi Diyalog Forumu toplantılarında, ülkede cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırıldı ancak seçimler planlanan tarihte yapılamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu